همیشه واسه گرفتن حق خود از بقیه مشکل دارین؟ حاضرید کارایی رو که دوست ندارین، انجام بدین؟ فقطً به خاطر جلوگیری از درگیری لفظی یا عاطفی، حاضرید نظرات گستاخانه ی بقیه راجبه خودتون رو و تحمل کنین؟ مثل این نظرات روی اعتماد به نفس تون اثر منفی داره؟

 

واسه این که تصویر خوبی از شخصیت خود و وجهه ی اجتماعی قابل احترامی داشته باشین، باید واسه خودتون حد و مرزهایی تعریف کنین. در این صورت بقیه هم واسه شما و خواستهای تون ارزش قائل می شن و به خودشون اجازه نمی دن درمورد شخصیت شما قضاوت کنن.

شخصیت

«حریم خصوصی» همون حد و مرزهای فیزیکی، احساسی و ذهنی شمان که مانع سوء استفاده، سودجویی و حتی تجاوز بقیه می شه. این مرزها باعث می شن خیلی راحت بتونین هویت، احساسات و تفکرات تون رو از طرز فکر و ذهنیتی که بقیه راجبه شما دارن جدا کنین.

بدون حریم خصوصی، داشتن روابط سالم صمیمی، کاری، عاشقانه و حتی خانوادگی ممکن نیس. واسه رابطه برقرار کردن در قالبی سالم و بدون نا آرومی، باید حد و مرزهای خود و بقیه رو به رسمیت بشناسین. فراموش نکنین که همه آدما (دوست، همکار، همسر و حتی بچتون) احساسات، نیازها و علائق خاص خودشون رو دارن. تعیین حریم خصوصی مساوی با حفظ عزت نفس، مسئولیت پذیری و هدایت زندگی شما در راه درسته.

داشتن حریم خصوصی حق شماس

این مرزها مثل فیلتری هستن که مشخص می کنن چه رفتاری از طرف شما پذیرفته می شه و چه رفتاری نه. پس اگه به بقیه اجازه میدید با شما بدرفتاری کنن، مسئولیت اون متوجه شماس. هرچه این مرزها کمرنگ تر شن، ارزشی که واسه خودتون قائل هستین – و به دنبال اون ارزشی که بقیه واسه شما قائل هستن – کم تر می شه. جالبه بدونین کسائی که مرزهای مشخصی واسه خودشون تعریف نکرده ان، اهمیتی هم به حریم خصوصی بقیه هم نمی دن.

نیازها و احساسات بقیه مهم تر از نیازها و احساسات خودتون نیس

عده ی خیلی از زنان، تحت اثر باورهای سنتی، نیازای همسر و فرزندانشان رو همیشه به نیازای خودشون ارجحیت میدن. این باور اشتباه نه تنها باعث آسیب دیدن اونا می شه، بلکه روی کارکردهای خونواده هم اثر منفی داره. زنی که هم از نظر جسمی خستهه و هم از نظر روحی، نه تنها سلامت خودشو به خطر میندازه، بلکه نمیتونه نقش زیادی در زندگی همسر و فرزندانش داشته باشه. در صورتی که با کمک خواستن از بقیه ی اعضای خونواده و تقسیم وظایف، می تونه جسم و روانی سالم داشته و مادر و همسر بهتری باشه. نگفته نمونه، این رفتار فقط در زنان دیده نمی شه!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری حتما به خواسته هامون برسیم؟ 

خونواده

«نه» گفتن رو یاد بگیرین

خیلی از آدما واسه خوش اومد بقیه حاضرن از منافع و نیازای خودشون بگذرند. چون نمی خوان خودخواه باشن، به نیازای خودشون کمترین اهمیت رو میدن و با انجام کارایی که ً سودی براشون نداره، هیچ مشکلی ندارن. واسه داشتن حریم خصوصی تا حدی باید خودخواه بود! خوشحال کردن بقیه وقتی به قیمت ناراحتی خودتون تموم شه، هیچ سودی واسه هیچکی نداره.

چه رفتارهایی از نظر شما قابل قبوله؟

وقتی کسی از خط قرمز شما میگذره، رفتار نامناسبی با شما داره و یا به شما بی احترامی می کنه، بی خیال نسبت به موضوع نباشید. از تذکر دادن نترسین. این حق شماس که رفتار خاصی رو قبول نکنین یا نخواهید کسی بیشتر از اندازه به شما نزدیک شه. بدونین اگه بقیه طبق میل تون با شما رفتار نکنن چه برخوردی باید با اونا داشته باشین.

به خودتون ایمان داشته باشین

اختیار شما فقط و فقط دست خودتونه. شما بهتر از هرکسی خودتون رو می شناسین. شما میدونید به چی احتیاج دارین، چی می خواید و چی براتون مهمه. اجازه ندین تصمیمات زندگی تون رو بقیه براتون بگیرن. با داشتن حریم خصوصی، می تونین نقاط قوت، تواناییا و ویژگیای شخصیتی خود و بقیه رو بهتر بشناسین و به اونا احترام بذارین. اما وقتی بیشتر از اندازه از بقیه کمک بخواهید یا برعکس، بیشتر از حد به بقیه کمک کنین، ً مرزهای خودتون و بقیه رو ندیده گرفتین. احساس اسیر بودن، یا ناجی بودن یا عمداً نقش قربونی رو بازی کردن، می تونه به همین اندازه مضر باشه.

منبع : essentiallifeskills

دسته‌ها: آموزشی